TVGDYNIA

WYKŁAD PROF. JERZEGO STĘPNIA DEMOKRACJA PRZEDSTAWICIELSKA

telewizja 14 listopada 2012 LUDZIE, VIDEO Możliwość komentowania WYKŁAD PROF. JERZEGO STĘPNIA DEMOKRACJA PRZEDSTAWICIELSKA została wyłączona

Wykład prof. Jerzego Stępnia w Gdyni.
14 listopada br. W Wyższej Szkole Komunikacji Społecznej w Gdyni, odbył się bardzo ciekawy wykład na temat „demokracji przedstawicielskiej”, przeprowadzony przez prof. Jerzego Stępnia, byłego Prezesa Trybunału Konstytucyjnego (pełny życiorys). Wydarzenie inspirowane było ostatnimi wydarzeniami wokół obchodów Święta Niepodległości oraz rozpoczętej dyskusji na temat marszów i zgromadzeń.
Na początku prof. Stępień nawiązał do swoich powiązań z Gdynią (był wykładowcą uczelni) oraz wspomniał ks. Hilarego Jastaka zwanego „Królem Kaszubów”.
Dużą część swojej wypowiedzi profesor poświęcił:
– sądownictwu i kadrze urzędniczej, która aktualnie jest w złym stanie. Wykładowca zwrócił uwagę na bardzo dużą wagę wykształcenie dobrych urzędników oraz kultury administracyjnej, bez których nawet sędzia nie może funkcjonować. Nawiązał także do sytuacji kiedy polityk wykonuje pracę urzędnika, która nie jest w tym przypadku dobrze wykonana.
– ordynacji wyborczej, w przypadku wyborów do Sejmu — proporcjonalnej, która jest mało demokratyczna i niezrozumiała dla większości obywateli. Profesor stwierdził, że dopóki stosowana jest ta forma przeliczania, nie uda się stworzyć rządu większościowego bez koalicji. Przytoczył porównania m.in. do Niemiec, Izraela. Jako najlepsze określi jednomandatowe okręgi wyborcze.
– konstytucji, przy tej okazji wspomniał Hansa Kelsena, który uważał, „że dopóki nie ma sądu konstytucyjnego nie ma konstytucji, jest tylko zbiór życzeń”. W Polsce poprawa sytuacji nastąpiła w 1999 roku, kiedy Trybunał Konstytucyjny uzyskał możliwość orzekania zgodności z konstytucją.
Po zakończeniu głównej części wykładowej, nastąpił czas na zadawanie pytań. Uczestnicy mogli rozwiać wiele wątpliwości na temat sądów, czy też aktualnej polityki.
Dziękujemy szanownemu gościowi i organizatorom. Zapraszamy do obejrzenia przygotowanej nagrania z wykładu.

Like this Article? Share it!

Comments are closed.