TVGDYNIA

ROLA PSÓW W ORGANIZACJI WOPR

telewizja 7 października 2012 INNE, VIDEO Możliwość komentowania ROLA PSÓW W ORGANIZACJI WOPR została wyłączona

Pies ratowniczy — w kynologii określenie psa, mające dwa znaczenia:
Spis treści 1 Typy psów ratowniczych 2 Cechy psów ratowniczych 3 Zobacz też 4 Bibliografia pies wyszkolony do realizacji zadań z dziedziny ratownictwa; pies rasy predysponowanej do realizacji zadań z dziedziny ratownictwa — dana rasa od wielu pokoleń hodowana jest w celu zachowania bądź rozwinięcia predyspozycji do ratownictwa.
Kategorie te mogą się nakładać lub nie, więc możemy mieć do czynienia z: psem ratowniczym (ze względu na wyszkolenie) nie będącym psem rasowym bądź też rasy nie uznawanej za ratowniczą; psem ratowniczym (ze względu na rasę) nie wyszkolonym; psem ratowniczym ze względu na rasę i wyszkolenie.
Ze względu na sposób użycia psów ratowniczych rozróżniane są takie typy jak: pies ratowniczy lądowy: pies ratowniczy lawinowy; pies ratowniczy gruzowy; pies ratowniczy poszukiwawczy; pies ratowniczy dowodny.
Generalnie psy ratownicze powinny cechować się: budową i wielkością odpowiednią do stawianych im zadań; całkowitym brakiem agresji w stosunku do człowieka.
Wymogi te stoją niekiedy w sprzeczności z oczekiwaniami właścicieli, najczęściej w zakresie: eksterieru — oczekuje się psa większego lub mniejszego niż rozmiar pożądany w ratownictwie (np. małego, tzw. „kompaktowego” nowofundlanda); charakteru — próby zastosowania psów określonej rasy do zadań sprzecznych z ich wrodzonymi cechami (np. używanie psów ras ratowniczych jako psów obronnych).

PRODUKCJA – DIMANO.tv dla TVGDYNIA.pl

Like this Article? Share it!

Comments are closed.